Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ekonomska saradnja BiH i EU". Rad ima 26 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.



SADRŽAJ:
UVOD
Pristupanje Evropskoj uniji (EU) je strateški cilj Bosne i Hercegovine (BiH), i opšti interes svih njenih građana. Proces pristupanja Uniji predstavlja ne samo strateški cilj već i put neophodnih ekonomskih, političkih i socijalnih reformi koje je potrebno realizovati u procesu integracija. Pred BiH je dug put prilagođavanja njenih institucija, zakona i pravne regulative, mjera i instrumenata politike, cak i običaja i navika stanovništva.
Provedeno istraživanje ima za cilj da pomogne u davanju odgovora na neka od ovih pitanja, koja nastaju iz procesa približavanja Bosne i Hercegovine evropskim ekonomskim integracijama. Istraživanje čine dva radna dijela, koja obuhvataju značajne makroekonomske aspekte procesa približavanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji.
Prvi dio rada odnosi se na presjek aktuelnih makroekonomskih parametara u BiH, te procjene kretanja ovih parametara u narednom srednjoročnom periodu (2005.-2010. godina). Govori se i o mjerama makroekonomske stabilizacije, i razvojnim prioritetima. u Bosni i Hercegovini (njenim entitetima, Federaciji BiH i Republici Srpskoj). Predstavljeno je stanje u najvažnijim sektorskim pregledima u BiH (poljoprivreda industrija i energetika), kao i kratke tendencije razvoja ovih grana. Naglasak je stavljen i na trgovinsku politiku i regionalni ekonomski razvoj u Bosni i Hercegovini, zbog njihove važnosti za Sporazum o stabilizaciji i pridruženju BiH sa EU.
2. PREGLED MAKROEKONOMSKIH PARAMETARA U BOSNI I
HERCEGOVININA PUTU PRILAGODAVANJA U EVROPSKU UNIJU
2.1. Presjek stanja tranzicije u Bosni i Hercegovini na kraju 2005. godine
Otvorenost prema svjetskom tržištu te uključivanje u procese globalizacije i regionalizacije, pretpostavka je stabilnog ekonomskog rasta i razvoja svake zemlje, pa i male kakva je Bosna i Hercegovina. Ovo znaci da male zemlje moraju imati viziju vlastitog razvoja tj. znati kakvu ulogu i mjesto mogu imati u procesima globalizacije. Uključivanje u globalne procese odvija se danas kroz regionalne integracije, pri čemu se male zemlje usmjeravaju prema integracijama kojima prirodno gravitiraju. Stoga, Evropska unija, kao prirodna orijentacija se nameće kao put ulaska u globalne međunarodne ekonomske tokove za Bosnu i Hercegovinu.
Ovo je slučaj i sa ostalim zapadnobalkanskim zemljama. Bosna i Hercegovina je oduvijek i bila dio evropskog političkog, kulturnog i ekonomskog prostora. Ona još uvijek nije članica Evropske unije, već pretenduje da to bude u skoroj budućnosti. Ekonomske prednosti članstva se očituju u smanjenju investicionog rizika za strane investitore, u boljim pogodnostima pristupa jedinstvenom tržištu, u odnosu na zaključen sporazum o slobodnoj trgovini sa EU, te u lakšem prodoru na ostala svjetska tržišta.
S druge strane, postoje određene političke i ekonomske prednosti i za zemlje sadašnje članice EU proizašle iz prijema novih članica poput Bosne i Hercegovine. Najvažnije političke prednosti su svakako porast sigurnosti i stabilnosti u Evropi, te i dalje jačanje njene uloge.

 

 ---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!